היסטוריה

1875 יוסף "האפנדי" פרידמן נמנה עם קבוצה של משפחות תושבי צפת אשר חיפשו שטח שיוכלו לעבוד את האדמה ולגדל תוצרת חקלאית. הקבוצה בראשותו של אליעזר רוקח רכשה כשני שליש מאדמותיה של 'ג'עוני' כפר ערבי שכן הממוקם למרגלות הרי צפת ונחל איתן זורם בלב היישוב. החלוצים קראו ליישוב החדש 'גיא- אוני' והחלו בעבודת הכפיים.


1876 במעלה הכפר מה שלימים יקרא "אתר השחזור" יוסף האפנדי מקים אחוזה חקלאית. מבנה אבן הצופה לעמק החולה, בחצר האיכרים ניצבים לול, רפת ואורוות סוסים. את החדרים במעלה האחוזה ייאכלסו בני המשפחה ויתר עובדי החווה.
עד היום דיירי הבית הם בני המשפחה, דור שישי למתיישבים. בערוב השנים חצר האיכרים הפכה למתחם "פינה בראש".


1882 לאחר שנים של בצורת, רעב ומגפות מרבית משפחות המתיישבים נטשו את 'גיא- אוני'. קבוצת עולים מרומניה הצטרפו למקצת המשפחות שנשארו ביישוב ויישבו מחדש את האדמות הנטושות. הם קראו ליישוב "ראש פינה" לפי הפסוק מתהילים: "אבן מאסו הבונים היתה לראש פנה" הבאה לסמל את תקוותם שהכשלון בניסיון ההתיישבות הראשון לא יחזור ואת כוונתם להניח את אבן הפינה.


1886 הברון אדמונד דה רוטשילד מקים את גן הברון. שער הגן ניצב בפתח אחוזת האבן של יוסף האפנדי.
הגן נבנה בהשראת גני ורסאי ושימש לרווחת פקידי הברון ותושבי ראש פינה. בגן נשתל בוסתן עצי פרי, נבנו סוכות מצילות, טראסות ושבילי אבן בין שיחי ורדים וצמחי תבלין. ב1996 הגן עבר עבודות שחזור ושיקום ועד היום הוא מציע לבאים בשעריו שכיות חמדה.


1992 באחוזת האבן מתגוררים מאיר ונילי פרידמן. מאיר הוא נינו של האפנדי שלימים יזכר כסוחר האתגורים הראשון בישראל וממציא המנדרינה.
נילי בת זוגו של מאיר, אשת חקלאי, ציירת ובשלנית מסבה את המבנים החקלאים הנטושים למתחם אירוח.
לאחר עבודת שיפוץ ושחזור מתגלים החללים והופכים לחדרי אירוח ומסעדה קטנה המציעה אירוח גלילי מסורתי.

נילי למדה משכנותייה את סודות הליקוט והבישול הערבי המקומי והגישה תבשילים מהתנובה המקומית.


1995 הבישול עובר במשפחה: שירי פרידמן הבת של מאיר ונילי וממשיכת דרכם, ממריאה לסטאז' במסעדת שלושת כוכבי המישלן "cote d'or" של השף ברנרד לואזו משם ממשיכה למסעות קולינריים בניו יורק ואיי סיישל ובשובה ב1999 לראש פינה לוקחת שירי את הנהגת המטבח ופותחת את שירי ביסטרו.


2017 פינה בראש מזמינה אתכם לחוות את ראש פינה של פעם, לטעום את טעמי הגליל ולהשקיף אל עבר הנוף שלא מפסיק להתחלף

היסטוריהכל הזכויות שמורות ©